tabliczki florenckie
9 marca 2021 Autor MiaBox 0

TABLICZKA FLORENCKA

ODROBINA HISTORII

Tabliczki florenckie powstawały już prawdopodobnie w XIII wieku. Wtedy to właśnie, w manufakturze zlokalizowanej obok jednej z najstarszych aptek na świecie – Officina Profumo Farmaceutica di Santa Maria Novella we Florencji, z mieszanek kwiatów i ziół, które porastały toskańskie zbocza oraz pięknych olejków zapachowych powstawały pachnące tabliczki woskowe. Miejscowe kobiety wkładały je do szaf i wieszały w pokojach, aby piękne aromaty rozchodziły się po wnętrzach domu. Wierzyły, że piękne zapachy kwiatów oczyszczają umysły i łagodzą atmosferę w domowym zaciszu. Dodatkowo niektóre zapachy, jak lawenda, stosowane były do zabezpieczania szaf i ubrań przed nieproszonymi gośćmi – molami. Do dzisiaj ten właśnie zapach wykorzystywany jest do odstraszania tych małych, domowych szkodników.

EMOCJE I AROMATY

Jak ważną rolę w naszym życiu spełniają aromaty, wiemy nie od dzisiaj. Liczbę bodźców zapachowych możliwych do rozróżnienia przez człowieka szacuje się na około 10 tysięcy. Na potrzeby przemysłu m.in. kosmetycznego ciągle trwają badania mechanizmów powstawania pozytywnych lub negatywnych emocji, wywoływanych przez bodźce węchowe. Mózg człowieka posiada tzw. pamięć zapachową – zapamiętuje zapachy od najwcześniejszego dzieciństwa. Nawet po kilkudziesięciu latach umiemy przypomnieć sobie zapach rodzinnego domu, świątecznego obiadu, czy pierwszych perfum, które nas zachwyciły. Po długiej nieobecności w domu, czujemy, że jesteśmy w dobrze znanym miejscu, spokojni i bezpieczni. Zapachy i związane z nimi emocje wykorzystywane są między innymi w aromaterapii. Odprężająco na nas działają zapachy cytrusów, cynamonu i wspomnianej już przez nas lawendy. Pamięć zapachowa pomaga w zapamiętywaniu i odtwarzaniu informacji oraz wydarzeń z naszego życia. W taki sposób wpływa na nas woń róży – najczęściej wręczany kwiat kobietom z różnych okazji. Aromatami jesteśmy zachęcani do zakupów. Szczególnie sprawdza się ten zabieg w kawiarniach, gdzie zapach kawy, cynamonu oraz pomarańczy kojarzony jest nie tylko z relaksem, ale i ze świętami.

AROMATYCZNE RĘKODZIEŁO DLA DOMU

Tabliczki florenckie wytwarzane są do chwili obecnej. Ich popularność wzrasta, tak jak wzrasta świadomość konsumentów, że produkt dobry powinien być jak najbardziej naturalny.  Proces produkcji tabliczek nie różni się znacząco od tego z XIII wieku. Aby zagwarantować ich niepowtarzalność, są one wykonywane ręcznie a każdej z nich poświęcany jest odpowiedni czas i uwaga. Dzięki temu, każda tabliczka do małe dzieło sztuki. Tabliczki wykonywane są najczęściej z wosku sojowego z dodatkiem olejków zapachowych, masła shea, suszonych kwiatów, owoców, ziół, ziaren oraz innych ekologicznych zdobień. Powoli, uwalniając swój piękny zapach, aromatyzują pomieszczenia i poprawiają nastrój. Są  estetycznymi nośnikami wspaniałych nut zapachowych, które równocześnie służą jako unikalne elementy dekoracji. Tabliczki florenckie są naturalnym zamiennikiem syntetycznych zawieszek zapachowych do szerokiego zastosowania. Możesz umieścić je na komodzie, zawiesić  w łazience, włożyć do szuflady lub szafy, a całe wnętrze wypełni się pięknym, uwodzicielskim zapachem.

GDZIE JE ZNAJDZIESZ?

Znalezienie dobrych propozycji tabliczek florenckich może nie być łatwe. Jednak nie jest niemożliwe. MiaBox specjalnie dla Was ma w swojej ofercie magicznie wyglądające i wspaniale pachnące cudeńka. Znajdziesz je na stronie www.miabox.pl. Tabliczki florenckie to również pomysł na wspaniały prezent, oryginalny i niepowtarzalny. Nie ma dwóch takich samych tabliczek. Ich wykonanie to 100% handmade. Gotowe zestawy tabliczek w bardzo atrakcyjnych cenach kupisz na stronie: www.prezenty.miabox.pl